Rolety materiałowe - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Rolety materiałowe występują w kilku typach. Różnią się sposobem montażu oraz rodzajem zastosowanego materiału i mechanizmu. Niewątpliwą zaletą rolet materiałowych od strony użytkowej jest łatwość ich eksploatacji, a od strony technicznej prosty pomiar oraz montaż. Dostępne na rynku systemy umożliwiają zasłonięcie przy ich użyciu prawie każdego okna. Elementem wspólnym w każdym typie rolety jest tkanina. Należy jednak zauważyć, że istnieją tkaniny dedykowane do rolet o dużych wymiarach, które nie będą pracowały w systemach typu MINI ze względu na zbyt dużą sztywność tkaniny.

Najczęściej używaną do produkcji rolet jest tkanina poliestrowa. Tkanina może być transparentna bądź zaciemniająca. Do zasłonięcia okien narażonych na duże promieniowanie słoneczne polecamy tkaniny całkowicie zaciemniające. Z naszych doświadczeń wynika, że Klienci najchętniej wybierają tkaniny jednobarwne zaciemniające, ale nie podgumowane. Wynika to z funkcjonalności takiej tkaniny. W ciągu dnia zasłaniamy się przed słońcem, ale nie zaciemniamy całkowicie pomieszczenia. Wieczorem zamykamy roletę, aby nie być widzianym z zewnątrz.

W roletach montowanych do okien dachowych najczęściej stosowane są tkaniny całkowicie zaciemniające.

W ostatnich latach dużą popularność zyskują również tkaniny SCREEN. Stosowane głównie w biurach, lokalach gastronomicznych oraz wszędzie tam gdzie chcemy osłonić się przed słońcem przy równoczesnej możliwości oglądania tego co się dzieje za oknem. Taką właśnie funkcjonalność posiadają tkaniny SCREEN. Należy pamiętać, że przy zapalonym świetle sytuacja jest odwrotna. To z zewnątrz widać co się dzieje w środku.

Można wyróżnić rolety:

- Rolety MINI (Triola) - średnica rury 16-18 mm, montowane na ramie okiennej w sposób inwazyjny do listwy przyszybowej bądź bezinwazyjny przy pomocy specjalnych wieszaków. Najbardziej popularna jest wersja z bocznym prowadzeniem żyłkowym. Istnieje możliwość wyposażenia rolet w napęd elektryczny przydatny wszędzie tam, gdzie nie chcemy mieć wiszącego łańcuszka oraz w miejscach trudno dostępnych.

- Rolety STANDARD (Presto) - średnica rury 25-28 mm, montowane do ściany lub do sufitu. Stosowane przez nas elementy posiadają zabezpieczenie przed wysunięciem łańcuszka z mechanizmu co pozwala na bezawaryjne ich użytkowanie. Istnieje możliwość zastosowania napędu elektrycznego.

- Rolety LARGO - średnica rury 38-40 mm, dedykowane do zasłonięcia dużych powierzchni. Często stosowane z napędem elektrycznym.

- Rolety LEGATO - to roleta półautomatyczna. Stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących wygodę, łatwość użytkowania, a przede wszystkim czas. Ręczne zwijanie rolety bywa czasem uciążliwe, natomiast systemy całkowicie automatyczne z napędami elektrycznymi cechują się wyższą ceną. Dlatego LEGATO jest idealnym rozwiązaniem łączącym jakość i rozsądną cenę.

Przy montażu rolet w kasetach należy zwrócić uwagę, czy szerokość wnęki okiennej będzie wystarczająca do otwarcia skrzydła z zamocowana kasetą. Rolety w kasetach to idealne rozwiązanie pasujące do niemal każdego okna. W roletach tego typu materiał schowany jest w eleganckiej kasecie, która również chroni go przed kurzem i zabrudzeniami, a prowadnice przytrzymują materiał w płaszczyźnie okna oraz znacznie zmniejszają przenikanie promieni słonecznych.

Można wyróżnić kasety:

- PÓŁKASETY (Passionata) - montowane do listwy przyszybowej.  Półkaseta jest przykręcana, a prowadnice klejone. Zaletą jej jest niewielki rozmiar, możliwość uzyskania dużego stopnia zaciemnienia oraz dostępność kolorów dopasowanych do najbardziej popularnych profili okiennych. W celu bezproblemowego montażu wymagana jest płaska powierzchnia listwy przyszybowej.

- PEŁNE KASETY (Suita) - montowane do ramy okiennej. Zarówno kaseta jak i prowadnice są klejone do ramy, montaż więc jest w 100% bezinwazyjny, a stopień zaciemnienia podobny jak w Passionacie. Zaletą jest możliwość zastosowania niezależnie od rodzaju listwy przyszybowej.

Obecnie największym zainteresowaniem na rynku cieszą się rolety w systemie Dzień&Noc. To specjalny rodzaj rolety z tkaniną w poziome pasy transparentne i zaciemniające, które charakteryzują się doskonałą jakością wykonania i niecodziennym designem. Naprzemienny układ pasów pozwala na regulację ilości wpadającego światła stwarzając przy tym niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w sposób niezwykle prosty stworzyć odpowiedni nastrój, a to wszystko za jednym pociągnięciem łańcuszka lub naciśnięciem pilota.

Rolety Dzień&Noc w kasecie - montowane do ściany lub sufitu, wykonywane są w systemach Suita i Passionata.

Rolety Dzień&Noc wolnowiszące - montowane do ściany bądź do ramy okiennej, wykonywane są w systemach Triola 2 i Presto.

Rolety dachowe - Vivo. Oferowane przez nas rolety mogą być zastosowane zarówno do okien  typowych jak i nietypowych. Do okien najbardziej narażonych na działanie słońca proponujemy materiały odbijające promienie słoneczne, które nie dość, że skutecznie przyciemniają, to dodatkowo redukują nagrzewanie się pomieszczeń. Mechanizmy sprężynowe powodują, iż roleta prawidłowo funkcjonuje przy różnym nachyleniu, dodatkowo pozwalają na zatrzymanie rolety w dowolnym położeniu. Rozwiązanie w postaci maskownicy i prowadnic niweluje prześwity a wysoka estetyka (kasetki w kolorach: anoda, beż, biały, złoty dąb, jasny dąb, orzech) sprawiają, iż rolety dachowe cieszą się wielką popularnością.

Wszystkie rolety posiadają szeroką gamę dodatków i akcesoriów, m.in.: różne kolory, wzory kaset, prowadnic i łańcuszków, dzięki czemu można je bez większej trudności zaadoptować do wystroju każdego wnętrza.